Rezydencja Morski Tygiel, Łeba
Rezydencja Morski Tygiel, Łeba
Anreise
Ausreise

Dieta bez laktozy i glutenu

 1. Startseite
 2. Schlankheitsurlaub
 3. Dieta bez laktozy i glutenu

U chorych na celiakię, z powodu uszkodzenia kosmków jelitowych przez gluten, dochodzi do zmniejszenia wydzielania enzymów trawiennych w tym laktazy. Enzym ten rozkłada cukier mleczny – laktozę. Mówimy wówczas o wtórnej nietolerancji laktozy, która jest często współtowarzyszącym schorzeniem przy celiakii. Zazwyczaj problem ten występuje u osób z nowo zdiagnozowaną celiakią lub tych, które nie przestrzegają właściwej diety bezglutenowej.

W chwili rozpoznania choroby trzewnej często oprócz diety bez glutenu zalecana jest też dieta bez laktozy. Nietolerancja cukru mlecznego, będąca wynikiem celiakii, często bywa przejściowa, a jej objawy ustępują w wyniku regeneracji kosmków jelitowych. Wówczas przy zachowaniu rygorystycznej diety bezglutenowej, można spróbować wprowadzać pojedyncze produkty mleczne i obserwować reakcję organizmu. Na początku najlepiej, by były to sery oraz napoje fermentowane, które są lepiej tolerowane.

Upośledzenie trawienia laktozy nie musi być jednak związane z celiakią. U części osób, także tych, które nie cierpią na schorzenia glutenozależne, może mieć miejsce postępująca nietolerancja laktozy związana z obniżaniem się aktywności enzymatycznej wraz z wiekiem. Objawia się ona dyskomfortem trawiennym po spożyciu produktów zawierających laktozę. Nasilenie i wystąpienie objawów zależy od ilości spożytego cukru mlecznego, osobistych uwarunkowań lub rodzaju pokarmu.

Przechodząc na dietę bez laktozy i bez glutenu należy zadbać o posiłki, które kompleksowo odżywią organizm. Przy celiakii występuje duże ryzyko niedoborów witamin A, E z grupy B, magnezu czy kwasu foliowego. Z jednej strony wynika to z upośledzenia wchłanialności mikroskładników. Z drugiej zaś strony jest to dieta eliminacyjna. Z tego względu należy zadbać o odpowiednie zamienniki lub suplementację witamin i minerałów.

W przypadku diety bez laktozy sytuacja wygląda podobnie. Wyłącza się z jadłospisu wiele produktów mlecznych, gdyż zawierają one laktozę. Jednocześnie są też głównym źródłem dużych ilości wapnia, które jest budulcem kości oraz zębów. Ponadto odgrywa ono bardzo ważną rolę w organizmie przy przesyłaniu sygnałów nerwowych, pracy mięśnia sercowego, czy mięśni gładkich. Dlatego należy przy tym zadbać o codzienne dostarczenie odpowiednich porcji wapnia. Przy diecie bez laktozy i bez glutenu sprawdzą się takie produkty jak:

 • napoje ryżowe, sojowe lub migdałowe będące zamiennikiem mleka,
 • sery żółte (mimo że są pozyskiwane z mleka, są naturalnie pozbawione laktozy na skutek procesu fermentacji mlekowej, który zachodzi podczas produkcji tych serów),
 • jaja,
 • fasola i inne warzywa strączkowe,
 • brokuły, kalafior, inne warzywa kapustne,
 • orzechy, migdały, nasiona np. słonecznika, maku, chia,
 • mąka i przetwory z ryżu, siemienia lnianego, dyni, amarantusa, quinona, teff, sorgo, proso, gryki,
 • płatki owsiane bezglutenowe

zadzwon

Zimmer

Doppelzimmer mit großem Balkon
von 190 /Nacht
von 190 /Nacht

Alle Ausstattungselemente wurden so ausgewählt, dass sie diesen Innenraum effektiv gestalten, eine intime Atmosphäre schaffen, ideal für eine effektive ...

Raumdetails

Doppelzimmer mit großem Balkon

 • Fläche: 19m2
 • Max.: 2
Appartement für 4 Personen mit großem Balkon
von 490 /Nacht
von 490 /Nacht

Hochwertige Einrichtung, Einrichtung, die den Standard des Zimmers unterstreicht und ein herrlicher Blick vom Balkon aus. All dies schafft eine unvergessliche ...

Raumdetails

Appartement für 4 Personen mit großem Balkon

 • Fläche: 31-33m2
 • Max.: 4
Alle anzeigen
Standort

in einer einzigartigen Umgebung

ul. Nadmorska 5A
84-360 Łeba , PL

Siehe auf der Karte
Rezerwacja niedostępna Otwarcie 1 lipca 2019 r.
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen